JAKIE SĄ KONSEKFENCJE UZALEŻNIENIA OD CUKRU?

Uzależnienie od słodyczy może prowadzić do rozwoju otyłości, a także do zaburzeń pamięci i koncentracji oraz częstych zawrotów i bólu głowy. U osób uzależnionych często pojawia się zakwaszenie organizmu, któremu towarzyszy ogólne osłabienie i uczucie zmęczenia. O konsekwencjach spożywania cukru w dużych ilościach mówiła w Dzień Dobry TVN psychodietetyk i psychoterapeuta Elżbieta Lange.

JAK NIE ZAJADAĆ SWOICH PROBLEMÓW?

Włącza się Wam od czasu do czasu „szwendacz kuchenny” i wydaje się Wam, że kiedy patrzycie na leżącą na blacie czekoladkę, ona mówi do Was: „zjedz mnie, zjedz”? A ponieważ nie lubicie odmawiać, sięgacie po nią – mimo że tak naprawdę nie jesteście głodni i wiecie, że za chwilę dopadną Was potężne wyrzuty sumienia. O czym mowa? O głodzie emocjonalnym. Jak sobie z nim radzić powiedziała w Dzień Dobry TVN psychodietetyk Elżbieta Lange.

JAK POKONAĆ EFEKT JO JO

Skąd bierze się efekt jo-jo? Czy diety mają sens? Jak efektywnie schudnąć – po prostu „przestać się odchudzać!” Zobaczcie, jak działa nawyk podjadania i, co zrobić, by go „rozmontować”

ZAJADANIE STRESU?

Tuczący stres. Dlaczego zestresowani mają większy problem z nadwagą i otyłością? Jak uwolnić się od „zajadania stresu”? Ponad 25% Polaków cierpi na otyłość. W ciągu ostatnich 2 lat odsetek osób, które mają problem z nadwagą w kraju powiększył się, a Polacy znaleźli się w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie.

OTYŁE DZIECI?

Ponad 15 proc. dzieci jest zagrożonych cukrzycą – wynika z badań przeprowadzonych w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro, w czterech miastach – Gdyni, Warszawie, Lublinie i we Wrocławiu.

DLACZEGO WODA ZATRZYMUJE SIĘ W NASZYM ORGANIZMIE ?

Opuchnięte kostki, palce lub okolice pod oczami, zmęczenie i rozdrażnienie – to podstawowe objawy zatrzymywania wody w organizmie. Mogą być spowodowane przez złą dietę, zaburzenia hormonalne, niską aktywność fizyczną lub poważne choroby.

CO PIĆ PRZED SNEM ?

Mleko, woda z cytryną, herbata a może zioła – co pić przed snem? Bezsenność to jedna z najczęstszych dolegliwości dzisiejszego społeczeństwa. Stres, nadmiar zajęć i codzienna gonitwa sprawiają, że wieczorem zamiast się wyciszyć, wciąż jesteśmy nabuzowani. Wystarczy jednak gorący napój na chwilę przed snem, by organizm się nieco wyciszył i spokojnie przespał ustawowe 8 godzin.

ZDROWIE MIESZKA W JELITACH

Zdrowie mieszka w jelitach – czy ich stan przyczynia się do zdrowia całego organizmu? Zazwyczaj swoje centrum dowodzenia lokalizujemy w głowie. To ona odpowiada za zdolność logicznego myślenia, analizowanie, odczuwanie radości. Okazuje się jednak, że na nasze „ja” składa się nie tylko to, co dzieje się w głowie, ale też to, jakie sygnały otrzymujemy z brzucha!

KOMPULSYWNE JEDZENIE

Jedzenie kompulsywne określane jest także jako uzależnienie od jedzenia, ponieważ objawia się ono nagłymi napadami jedzenia bez poczucia głodu. Podczas ataku spożywane są zazwyczaj bardzo duże ilości różnorodnego pokarmu. Napady występują w sposób okresowy i mają zazwyczaj podłoże psychologiczne.

ZABURZENIA ODŻYWIANIA – BULIMIA

Etymologicznie nazwa bulimia pochodzi od bulimis, co dosłownie oznacza „byczy głód”. Według badania z grudnia 2009 r, ponad jedna na dziesięć kobiet cierpi na zaburzenia odżywiania w postaci objadania się czy bulimii. Osoba chora jednorazowo potrafi zjeść porcje sięgające nawet 30-stu tysięcy kalorii. Zaburzenia odżywiania w głównej mierze dotyczą dziewcząt i młodych kobiet (ok. 90–95 proc. przypadków).

ORTOREKSJA – KIEDY ZDROWE ODŻYWIANIE STAJE SIĘ OBSESJĄ ?

Trudno zaprzeczyć temu, że spożywanie produktów naturalnych to inwestycja w dobre samopoczucie i prawidłową pracę organizmu. Jednak, kiedy naturalne i zdrowe odżywianie zaczyna przyjmować znamiona „obsesji”, kiedy zawładnie twoimi myślami i ukierunkuje większość działań właśnie na obszar odżywiania – to oznacza, że wpadłeś w pułapkę zastawioną przez sidła ortoreksji.

JELITA NASZ DRUGI MÓZG

Dziś wiemy, że jelitowy układ nerwowy, choć pracuje samodzielnie (mózg nie przekazuje mu sygnałów, jak szybko ma przebiegać perystaltyka jelit czy ile soków trawiennych ma wydzielić żołądek), pozostaje w ścisłym związku z mózgiem i spełnia w ciele rolę drugiego centrum dowodzenia: reaguje na stres, sprawdza stan bariery ochronnej organizmu przed mikrobami i podnosi alarm w przypadku zagrożeń.

JAK SOBIE PORADZIĆ Z NOCNYM PODJADANIEM

Powodem nocnego, niepohamowanego jedzenia jest chęć rozładowania stresu. Jeśli nie mamy innych sposobów na obniżenie emocjonalnego napięcia sięgamy po produkty żywnościowe.

UZALEŻNIENIE OD SŁODYCZY – JAK SIĘ OD NIEGO UWOLNIĆ ?

Cukier okazuje się bowiem dla naszego organizmu nie mniej narkotyczny niż kokaina. Obie substancje podobnie oddziałują na nasz mózg i powodują podwyższenie poziomu serotoniny i dopaminy, czyli hormonów wywołujących uczucie szczęścia i pobudzenie. Organizm z czasem przyzwyczaja się jednak do pierwszych dawek i kolejne takie uczucie daje tylko dawka większa